Nadszedł czas na podsumowanie naszych działań, które podjęliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Już z początkiem grudnia odbyły się spotkania z autorkami książek dla dzieci. Pani Aldona Pydych odwiedziła nas w przedszkolu i zaprezentowała swoje książki, które zakupiono do naszej placówki: ”Biała Zima”, „Babcia w czerwonej sukience”, „Czytajcie wierszyki” oraz „O pajacyku Filipie, przedszkolu Promyku oraz ważnych i nieważnych sprawach”. Zaś z panią Gabrielą Rzepecką- Weiss i jej córką spotkaliśmy się w formie on line , poznaliśmy przygody Poli, która ciągle się gubiła.
W naszej placówce umożliwiono także zakup książek w ramach kiermaszu bożonarodzeniowego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Odbyły się także cykliczne spotkania z bibliotekarką MBP z Głogówka, na których wykonano przepiękne zakładki do książek. W ramach współpracy z Radą Rodziców dzieci otrzymały do sali nowy kącik książki tzw. „mini czytelnia na pufie”. Przedszkolaki bardzo chętnie z niej korzystają, przeglądając nowo zakupione pozycje książkowe. Pojawiło się także nowe miejsce na wyeksponowanie książki tygodnia, na której będziemy bazować w czasie zajęć. Dzieci będą miały także możliwość wypożyczania książek do domu. W ramach promocji czytelnictwa opracowano również innowację pt. Przedszkolaki na tropie dobra i zła- wpływ bohaterów bajek na rozwój mowy , emocji i postaw moralnych. Pracowano nad emocjami, rozróżnianiem wartości dobra od zła, odczytywaniem morałów wynikających z utworów, odkrywaniem uniwersalności i ponadczasowości baśni, zastosowaniem poznanych zasad w życiu codziennym. W ramach współpracy z rodzicami udostępniono także prezentację „Wpływ głośnego czytania na rozwój dzieci w młodszym wieku szkolnym” oraz skonsultowano propozycje tytułów o wzbogacenie nowego kącika( w formie anonimowej ankiety).
Zwieńczeniem wszystkich działań był rodzinny konkurs fotograficzny „Zaczytane Święta”, który polegał na wykonaniu rodzinnej fotografii w klimacie świątecznym z książką w tle.
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę- książkę o świętach i dyplom młodego czytelnika. Stworzono plakat podsumowujący konkurs pt. Witamy w krainie Zaczytane Święta. Na wagonikach baśniowego pociągu umieszczono przepiękne zdjęcia konkursowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję rozwoju czytelnictwa w naszej placówce.