Projekt historyczny pt. „Ocalić od zapomnienia”, którego pomysłodawcą są nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Racławicach Śląskich rozpoczął się warsztatami przygotowanymi i zrealizowanymi dzięki uprzejmości Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu. Zajecia, w których mieliśmy okazje uczestniczyć -„Jak zacząć poszukiwania własnych korzeni” (prowadząca Aleksandra Starczewska-Wojnar), „Warsztaty z czytania starego pisma niemieckiego na podstawie ksiąg urzędów stanu cywilnego” (prowadząca Małgorzata Blach-Margos) oraz ” Spotkania ze świadkami czasu” (prowadząca Beata Sordon) spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Teraz przed nami drugi etap projektu. Czas zabrać się do pracy. Gratulujemy pomysłodawcom wspaniałego przedsięwzięcia i dziękujemy za możliwość wzięcia w nim udziału. Pamiętajmy, że pokolenie, które ignoruje historię nie ma przeszłości, ani przyszłości.